Salomon Nordic Series Race 1 - Devils Thumb 10K Classic by Place
Devils Thumb XC Center, CO - 12/13/2003

                                            Place            Place
Place Name                            Ag S  In Sex    Div    In Div    Time
   1. Mike Crenshaw                   49 M     1st   40-49      1st   35:40
   2. Mike Innes                      36 M     2nd   30-39      1st   36:22
   3. John W Griffith                 44 M     3rd   40-49      2nd   36:43
   4. Matthew D Muir                  30 M     4th   30-39      2nd   37:01
   5. Calvin W Delamere               15 M     5th   13-19      1st   38:32
   6. Curtis C Stevens                24 M     6th   20-29      1st   39:17
   7. James Devere                    31 M     7th   30-39      3rd   39:41
   8. Mark Taylor                     43 M     8th   40-49      3rd   39:59
   9. Jacqueline Gareau               50 F     1st   50-59      1st   40:22
  10. Phil Q White                    39 M     9th   30-39      4th   40:48
  11. Mike Endicott                   49 M    10th   40-49      4th   41:59
  12. Tim Schuld                      58 M    11th   50-59      1st   42:02
  13. Willie Stewart                  41 M    12th   40-49      5th   42:23
  14. Phil Delamere                   43 M    13th   40-49      6th   42:49
  15. Greg Werner                     31 M    14th   30-39      5th   43:17
  16. Ray Dickerson                   51 M    15th   50-59      2nd   43:39
  17. Tom Scrimgeour                  52 M    16th   50-59      3rd   43:43
  18. Michael J Lohman                50 M    17th   50-59      4th   44:06
  19. Kathryn E Johnson               26 F     2nd   20-29      1st   45:02
  20. Karen Hogan                     38 F     3rd   30-39      1st   45:21
  21. Timothy R Lindholm              40 M    18th   40-49      7th   45:31
  22. Shawn Delaney                   40 M    19th   40-49      8th   46:13
  23. Neal A Henderson                30 M    20th   30-39      6th   46:27
  24. Sim Thomas                      58 M    21st   50-59      5th   46:32
  25. Karen F Brown                   46 F     4th   40-49      1st   48:01
  26. John Davis                      30 M    22nd   30-39      7th   48:34
  27. Jane Hlavaty                    62 F     5th   60-69      1st   48:55
  28. Allan Marvin                    55 M    23rd   50-59      6th   50:03
  29. Ramona May                      40 F     6th   40-49      2nd   50:29
  30. Kelly S Murphy                  52 F     7th   50-59      2nd   50:48
  31. Donald Gini                     70 M    24th    70+       1st   52:16
  32. Meg M Heerdt                    53 F     8th   50-59      3rd   52:45
  33. Mel Dyck                        62 M    25th   60-69      1st   58:48
  34. Diane Legner                    65 F     9th   60-69      2nd   59:34
  35. Bill D Gardner                  65 M    26th   60-69      2nd   59:50
  36. Alan Delamere                   67 M    27th   60-69      3rd 1:00:01
  37. Jennie L Schrage                60 F    10th   60-69      3rd 1:02:36
  38. George I Geikas                 65 M    28th   60-69      4th 1:08:10
  39. Pat A Taylor                    64 F    11th   60-69      4th 1:14:28
  40. Thurston Brock                  43 F    12th   40-49      3rd 1:23:21
  41. Gailmarie Berquist              55 F    13th   50-59      4th 1:42:34

Salomon Nordic Series Race 1 - Devils Thumb 10K Skate by Place
Devils Thumb XC Center, CO - 12/13/2003

                                            Place            Place
Place Name                            Ag S  In Sex    Div    In Div    Time
   1. Ben Frey                        29 M     1st   20-29      1st   32:38
   2. Tony M Comfort                  42 M     2nd   40-49      1st   34:26
   3. Joseph V Spalding               36 M     3rd   30-39      1st   35:22
   4. Pete F Weissbrod                24 M     4th   20-29      2nd   35:34
   5. Patrick Brower                  48 M     5th   40-49      2nd   35:49
   6. George Scott                    50 M     6th   50-59      1st   38:39
   7. Missy Salzer                    34 F     1st   30-39      1st   38:41
   8. Lisa Shik                       38 F     2nd   30-39      2nd   38:42
   9. Dan Gibbs                       27 M     7th   20-29      3rd   38:45
  10. Valerie Kahn                    42 F     3rd   40-49      1st   39:06
  11. Scott Dimetrosky                38 M     8th   30-39      2nd   39:38
  12. Ken M Plotz                     55 M     9th   50-59      2nd   39:39
  13. Jeff P Tupala                   49 M    10th   40-49      3rd   40:37
  14. Jack A Zivic                    51 M    11th   50-59      3rd   42:42
  15. Michael D Young                 41 M    12th   40-49      4th   43:18
  16. Larry Kahn                      56 M    13th   50-59      4th   43:55
  17. Cory A Robinson                 39 M    14th   30-39      3rd   44:11
  18. Cathy Porter                    38 F     4th   30-39      3rd   44:25
  19. John F Taylor                   66 M    15th   60-69      1st   45:20
  20. Daniel E Snow                   42 M    16th   40-49      5th   45:42
  21. Ron Belak                       48 M    17th   40-49      6th   47:03
  22. Steve Jennison                  38 M    18th   30-39      4th   47:41
  23. Hans C Wurster                  65 M    19th   60-69      2nd   48:32
  24. Warren Kish                     31 M    20th   30-39      5th   49:41
  25. Marty Richardson                57 F     5th   50-59      1st   54:46
  26. Nancy Lockspeiser               62 F     6th   60-69      1st   57:02
  27. Mary Jane Wurster               57 F     7th   50-59      2nd   58:48

Salomon Nordic Series Race 1 - Devils Thumb 15K Skate by Place
Devils Thumb XC Center, CO - 12/13/2003

                                            Place            Place
Place Name                            Ag S  In Sex    Div    In Div    Time
   1. Michael D Brothers              31 M     1st   30-39      1st   45:25
   2. Scott Oberbreckling             40 M     2nd   40-49      1st   45:34
   3. Pete Swenson                    36 M     3rd   30-39      2nd   46:06
   4. James Reed                      25 M     4th   20-29      1st   46:08
   5. David Zink                      44 M     5th   40-49      2nd   46:08
   6. Stephen P White                 36 M     6th   30-39      3rd   46:15
   7. Clint K Roberts                 51 M     7th   50-59      1st   47:38
   8. Caleb P Melamned                28 M     8th   20-29      2nd   47:39
   9. Mike Hogan                      39 M     9th   30-39      4th   47:49
  10. Chris Clark                     21 M    10th   20-29      3rd   48:44
  11. Dawes Wilson                    50 M    11th   50-59      2nd   50:55
  12. Bruce D Dickinson               52 M    12th   50-59      3rd   50:57
  13. Tony M Comfort                  42 M    13th   40-49      3rd   51:24
  14. A G Topakas                     41 M    14th   40-49      4th   51:50
  15. Karen Waeschle                  41 F     1st   40-49      1st   52:26
  16. Neal A Henderson                30 M    15th   30-39      5th   53:09
  17. Ed Sherline                     44 M    16th   40-49      5th   53:12
  18. Willie Stewart                  41 M    17th   40-49      6th   53:20
  19. Mark Taylor                     43 M    18th   40-49      7th   53:42
  20. James P Howe                    39 M    19th   30-39      6th   53:57
  21. Mike Crenshaw                   49 M    20th   40-49      8th   54:14
  22. Mike Endicott                   49 M    21st   40-49      9th   54:17
  23. Monique M Merrill               34 F     2nd   30-39      1st   56:40
  24. Fiona M Lohman                  40 F     3rd   40-49      2nd   59:05
  25. Greg Werner                     31 M    22nd   30-39      7th 1:00:13
  26. Katie Meyer                     47 F     4th   40-49      3rd 1:01:12
  27. Joseph V Spalding               36 M    23rd   30-39      8th 1:01:42
  28. Matt P Kuhn                     22 M    24th   20-29      4th 1:02:24
  29. Dave L Robinson                 39 M    25th   30-39      9th 1:03:40
  30. David Means                     43 M    26th   40-49     10th 1:04:25
  31. Laura Dickinson                 42 F     5th   40-49      4th 1:04:29
  32. Ken E Miech                     20 M    27th   20-29      5th 1:05:29
  33. Andrew T Holton                 36 M    28th   30-39     10th 1:06:56
  34. Emanuel A Alongi                54 M    29th   50-59      4th 1:08:09
  35. Grace C Dyck                    62 F     6th   60-69      1st 1:09:30
  36. Cheryl A Herbert                33 F     7th   30-39      2nd 1:10:11
  37. Paula M Engel                   36 F     8th   30-39      3rd 1:10:28
  38. Rick Casey                      50 M    30th   50-59      5th 1:20:04
  39. Mel Dyck                        62 M    31st   60-69      1st 1:22:49
  40. Jim Jacobs                      46 M    32nd   40-49     11th 1:30:15
  41. Bill D Gardner                  65 M    33rd   60-69      2nd 1:51:15
  42. Leslie Holton                   35 F     9th   30-39      4th 1:56:38