1997 Devil's Thumb Pursuit Results

Place Name Class 10K Cl 10K Sk Total Time
1 Paul Ernst M4 33:53 32:48.7 1:06:41.7
2 John Griffith M2 35:26 32:12.8 1:07:38.8
3 Mike Crenshaw M3 34:28 33:54.6 1:08:22.6
4 Dave Boelter M1 36:23 32:20.7 1:08:43.7
5 James Dresser M3 36:47 32:52.5 1:09:39.5
6 John Emmett M0 37:18 32:41.2 1:09:59.2
7 Jeff May M2 36:44 33:39.0 1:10:23.0
8 Gary Lacy M3 36:19 34:11.4 1:10:30.4
9 Mike Lohman M3 36:59 33:36.1 1:10:35.1
10 Eric Malmborg M3 37:18 33:22.8 1:10:40.8
11 Brent Erlich M1 36:32 34:09.4 1:10:41.4
12 Ray Dickerson M3 36:57 33:52.8 1:10:49.8
13 Cecil Lockwood M3 37:23 33:43.2 1:11:06.2
14 Dave Cleveland M1 39:03 32:27.0 1:11:30.0
15 Jim Sanders M2 38:39 32:59.1 1:11:38.1
16 Travis Thelen M0 41:19 33:04.0 1:14:23.0
17 Tim Schuld M5 39:09 35:14.5 1:14:23.5
18 Phil White M1 41:31 33:35.9 1:15:06.9
19 Andy Kovats M1 41:04 35:55.1 1:16:59.1
20 Dag Selander M3 39:22 37:55.9 1:17:17.9
21 George Scott M3 42:18 36:11.2 1:18:29.2
22 Lane Wyatt M3 42:11 36:54.9 1:19:05.9
23 Tina Gini F0 40:39 39:05.2 1:19:44.2
24 William Wells M5 43:13 36:38.4 1:19:51.4
25 Tammy Hunter F1 43:19 36:32.9 1:19:51.9
26 Karen Waeschle F1 43:49 36:03.3 1:19:52.3
27 Leonard Zinn M2 43:53 36:21.2 1:20:14.2
28 Rich Kinny M4 44:37 36:36.3 1:21:13.3
29 Sim Thomas M5 43:21 37:59.7 1:21:20.7
30 Len Aitken M5 44:08 37:44.9 1:21:52.9
31 Sue Griffith F3 41:49 40:13.5 1:22:02.5
32 John Meyer M2 45:07 37:30.2 1:22:37.2
33 George Rutherford M2 45:09 38:20.4 1:23:29.4
34 Larry Webb M5 44:46 38:52.1 1:23:38.1
35 Kelly Palmer F4 44:55 38:52.8 1:23:47.8
36 Anne Creighton F1 47:47 36:54.1 1:24:41.1
37 Roger Steeper M5 46:03 38:51.6 1:24:54.6
38 Richard Armstrong M6 44:55 40:12.9 1:25:07.9
39 Gordon Beebe M6 46:02 40:11.0 1:26:13.0
40 Karen Brown F2 46:33 40:07.8 1:26:40.8
41 Jeff Tupula M3 46:36 41:45.0 1:28:21.0
42 Ed Rowan M4 47:53 40:52.7 1:28:45.7
43 Bryan Gregston M1 47:31 41:28.5 1:28:59.5
44 Don Peterson M4 49:20 41:56.7 1:31:16.7
45 Diana Lynn Rau F4 50:13 42:19.4 1:32:32.4
46 Mary Heard F4 50:11 43:44.2 1:33:55.2
47 Jim Goldman M7 51:29 42:55.2 1:34:24.2
48 John Storb M5 47:52 46:49.7 1:34:41.7
49 Phil Lyon M4 47:13 47:39.5 1:34:52.5
50 Don Gini M7 50:39 44:16.4 1:34:55.4
51 Anne Gini F7 49:40 46:01.0 1:35:41.0
52 Les Lockspeiser M5 53:00 43:07.7 1:36:07.7
53 Dori Webb F4 51:55 45:09.5 1:37:04.5
54 Mark Doughty M0 57:05 40:11.4 1:37:16.4
55 Grace Dyck F6 52:18 45:15.1 1:37:33.1
56 Effie Vranka F6 53:25 46:01.6 1:39:26.6
57 Greg Wright M2 54:00 46:19.1 1:40:19.1
58 Diane Legner F6 54:10 47:51.8 1:42:01.8
59 Mary George F4 53:39 48:44.0 1:42:23.0
60 Richard McKisson M6 57:00 47:04.1 1:44:04.1
61 Sue Short F4 56:07 49:43.9 1:45:50.9
62 Linda Beebe F3 57:54 49:42.7 1:47:36.7
63 Patsy Nordlander F2 55:34 55:28.9 1:51:02.9
64 Corin Wood F3 58:01 53:37.8 1:51:38.8
65 Nancy Stevens F2 58:53 53:16.9 1:52:09.9
66 Betsy Armstrong F5 1:00:36 55:01.9 1:55:37.9
67 Nancy Lockspeiser F6 1:04:15 53:20.7 1:57:35.7
68 Irv Lubis M6 1:14:15 54:20.3 2:08:35.3
69 Margareta Lambert F10 1:07:19 1:02:00.8 2:09:19.8

Last Updated on 2/2/04
By mel dyck